top of page

Dieta ma być dla Ciebie przyjemnością a nie karą !!!

Czyli tak naprawdę czym jest DIETA ?Dieta bardzo często kojarzy nam się tylko i wyłącznie z dietą odchudzającą, dietą wykluczającą jakieś grupy produktów albo ….


Dieta z greckiego diaita to inaczej nasz codzienny Styl Życia.


Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego jego funkcjonowania. Nie powinniśmy również zapominać o piciu odpowiedniej ilości WODY, bo tylko wtedy nasz organizm będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. Zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna to nie powinno być coś na chwilę tylko zagościć w naszym życiu na stałe. Jeśli będziemy prowadzić zdrowy i aktywny styl życia to ZDROWIEM będziemy mogli się cieszyć przez długie lata.


Dlaczego szybkie diety CUD są dla naszego organizmu niebezpieczne ?


Jeśli oczekujesz szybkich efektów to sięgniesz właśnie po taką dietę na chwilę. Decydując się na taką dietę musisz też pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, że faktycznie Twoja masa ciała się zmniejszy, ale... Podczas takiej szybkiej redukcji, której efekty będą widoczne na pstryknięcie palca nie pozbędziesz się ze swojego organizmu tkanki tłuszczowej, ale tylko i wyłącznie wody i masy mięśniowej. Niestety, ale trwała utrata tkanki tłuszczowej to długotrwały proces, na który potrzebujesz odpowiedniej ilości czasu, która jest bardzo indywidualna dla każdej osoby.


Tylko najpierw się zastanów czy warto ?


Dlaczego rygorystyczna dieta, która przynosi szybkie efekty z dietetycznego punktu widzenia jest postrzegana negatywnie :


 • jeśli drastycznie ograniczysz przyjmowanie odpowiedniej ilości kalorii to wtedy dojdzie do powstawania różnych niedoborów w Twoim organizmie;

 • w naszym organizmie zmniejsza się wydzielanie hormonu sytości czyli leptyny, który ma za zadanie informować nasz mózg o tym, że jesteśmy najedzeni;

 • organizm, który nie będzie dostawał odpowiedniej podaży energii w ciągu dnia będzie obniżał swoją podstawową przemianę materii, która jest bardzo ważna;

 • składniki pokarmowe w diecie powinny być dostarczane z różnych grup produktów, bo tylko urozmaicona dieta jest w stanie odpowiednio odżywić nasz organizm ze swoich codziennych posiłków powinniśmy wykluczać coś tylko wtedy, gdy mamy na coś nietolerancje pokarmową albo alergie pokarmową;

 • szybkie odchudzanie powoduje, że nie tracimy masy tłuszczowej, o którą nam chodzi tylko wodę i masę mięśniową;

 • niestety u kobiet takie diety prowadzą do zaburzenia albo zatrzymania cyklu menstruacyjnego;

 • zbyt duża ilość błonnika w diecie może doprowadzić do problemów z trawieniem pokarmu

 • zbyt mała podaż niezbędnych składników do funkcjonowania organizmu może doprowadzić do np. niedożywienia, osłabienia organizmu, wypadania włosów itp.


Jeśli decydujesz się na zmianę dotychczasowego stylu życia to najlepiej zacznij od małych zmian, które powoli będą zmieniały Twoje stare złe nawyki na nowe lepsze.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć to zapoznaj się z zasady prawidłowego żywienia, które w 2017 r zostały ustalone przez Instytut Żywności i Żywienia


 1. Spożywać posiłki regularnie 4-5 posiłków co 3-4 godziny

 2. Spożywać warzywa i owoce jak najczęściej, około połowy tego, co się je. Należy spożywać je w proporcji ¾ warzyw i ¼ owoców.

 3. Spożywać produkty zbożowe, szczególnie pełnoziarniste.

 4. Codziennie wypijać przynajmniej dwie duże szklanki mleka, jogurtu lub kefiru, co częściowo można zastąpić serem.

 5. Ograniczyć spożycie mięsa zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów, <0,5 kg/tydzień. Zastąpić mięso rybami, warzywami strączkowymi i jajami.

 6. Ograniczyć spożycie tłuszczu zwierzęcego, zastąpić go olejami roślinnymi.

 7. Unikać spożywania cukru i słodyczy, zastąpić je owocami i orzechami.

 8. Unikać dosalania potraw i produktów o dużej zawartości soli. Zastąpić sól ziołami.

 9. Wypijać przynajmniej 1,5 l wody dziennie.

 10. Unikać alkoholu.Nie zapomnij również o wprowadzeniu zasady 7U Prof Bergera, bo najlepsza dieta to taka, która jest indywidualnie dopasowana do Twojego stylu życia.


1U -> UROZMAICENIE

Planując swoją dietę zadbaj o to, żeby zawierała wszystkie grupy produktów.


2U -> UMIARKOWANIE

Pamiętaj o tym, że Twoja dieta może zawierać wszystkie produkty jeśli będziesz znać umiar.


3U -> UREGULOWANIE

Staraj się aby częstotliwość, wielkość i jakość posiłków była do siebie zbliżona.


4U -> UMIEJĘTNOŚĆ PRZYRZĄDZANIA POTRAW

Przygotuj posiłki tak, żeby zachowały jak najwięcej wartości odżywczych.


5U -> UPRAWIANIE SPORTU

Codzienna regularna aktywność fizyczna jest dla nas bardzo ważna.


6U -> UNIKAJ NADMIARU

Wszystkie produkty w dobrze zbilansowanej diecie są dozwolone, ale zawsze najważniejsza jest ich ilość.


7U -> UŚMIECHNIJ SIĘ

Pamiętaj o tym, że śmiech to ZDROWIE !!!

Pamiętaj o tym, że jeśli decydujesz się na jakąś dietę leczniczą to najlepiej zrobić to po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą czyli Dietetykiem. Wskazania do wprowadzenia diety eliminującej jakieś produkty lub grupy produktów są tylko wtedy jeśli stan zdrowia pacjenta tego wymaga. Jeśli Twoim celem jest tylko redukcji wystarczy dobrać odpowiedniom kalorykę dla jadłospisu bez większych restrykcji żywieniowych.Bibliografia


http://www.izz.waw.pl/zasady-prawidowego-ywienia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta

http://www.lo8radom.tkdami.net/14_15_zasady_zywienia/zasady_zdrowego_zywienia.pdf


77 wyświetleń0 komentarzy
Post: Blog2_Post
bottom of page